+ Ks. Ekspedyt Błaszczyk

+ Ks. Ekspedyt Błaszczyk

miniatura
Ksiądz Ekspedyt Błaszczyk Pochodził z pobożnej, wielkopolskiej rodziny. W czasie studiów został wcielony do wojskowej „kompanii kleryckiej” w Brzegu nad Odrą. „Próba wojska” umocniła jego powołanie kapłańskie. Nieomal pół wieczną służbę kapłańską pełnił w dziewięciu parafiach archidiecezji poznańskiej.

Ekspedyt urodził się 1 maja 1946 roku w Stęgoszy (powiat Jarocin). Był synem Jana, dyżurnego ruchu PKP, i Jadwigi Kaczmarek. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Stęgoszy, po czym kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie, które ukończył egzaminem dojrzałości 5 czerwca 1964 roku.


Ekspedyt chętnie angażował się w życie religijne i organizacyjne rodzinnej parafii. Proboszcz parafii w Radlinie, ks. Saturnin Żebrowski podkreślał, że „od lat najmłodszych odznaczał się pobożnością i przywiązaniem do wiary świętej. Zajmował się troskliwie naszymi ministrantami” (15.06.1964). W prośbie o przyjęcie do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu wspomniał, że „od najmłodszych lat [miał] powołanie do stanu kapłańskiego i z całego serca [pragnął] życie swoje poświęcić Bogu w Jego służbie kapłańskiej” (1.06.1964). Dobrą opinię na temat kandydata wyraził ks. prefekt Jan Kanty Pytel: „Do seminarium zgłasza się dobrowolnie. Może być przyjęty bez żadnych zastrzeżeń” (16.06.1964).


Ferie zimowe i letnie wakacje zwykle spędzał w parafii rodzinnej, pomagając proboszczowi. Wobec duchownych i świeckich zawsze zachowywał się poprawnie, godnie reprezentując seminarium duchowne. Formację seminaryjną przerwało wezwanie do służby
w Ludowym Wojsku Polskim (1965-1967). Presja wojskowych „wychowawców” oraz światopoglądowe rozmowy nie przyniosły planowanego skutku – wręcz przeciwnie – wzmocniły jego powołanie. W świadectwie ukończenia seminarium ks. rektor Władysław Pawelczak zwracał uwagę na cechy charakteru i postawę klerycką: „Usposobienie spokojne i poważne, ale pogodne. Robi wrażenie nieśmiałego. Umysłowość zrównoważona, w sądach obiektywny i ostrożny. Wobec przełożonych zawsze poprawny. Uczynny, koleżeński i ofiarny”. W seminarium kleryk współpracował w zespole „Odrodzenie”, zajmował się duszpasterstwem trzeźwości i pracą nad młodzieżą.


Ekspedyt Błaszczyk przyjął święcenia kapłańskie 20 maja 1971 roku z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia pw. św. Marcina w Bukowcu (dekanat grodziski), później pracował w parafii pw. Narodzenia NMP w Poniecu (1973-1974). Po roku został skierowany do parafii pw. św Andrzeja w Poznaniu- -Spławiu. Od 15 czerwca 1975 roku pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Vianneya w Poznaniu. W latach 1972-1975 przygotowywał się do egzaminów wikariuszowskich, następnie z powodzeniem zdał też egzamin proboszczowski.


W trakcie posługi kapłańskiej ks. Błaszczyk spotykał się z różnymi środowiskami, co zaważyło na różnorodności realizowanych przez niego zadań duszpasterskich, a w Poznaniu ukonkretniło się w duszpasterstwie akademickim. Ksiądz dziekan Marian Bogacki w świadectwie wystawionym przed egzaminem proboszczowskim napisał z szacunkiem: „Ja znam go jako gorliwego kapłana, bardzo skromnego, uczynnego i sumiennego. Na katechizacji dzieci i młodzież bardzo go lubią, to znak, że umie do nich podejść. Tak samo w duszpasterstwie parafialnym pracuje bardzo sumiennie: pilnuje konfesjonału, w skupieniu odprawia mszę św., jest zawsze dobrze przygotowany do kazań, wśród parafian cieszy się dobrą opinią” (15.10.1979).


Ostatnią placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu (1980-1983). We wrześniu 1983 roku abp Jerzy Stroba mianował go administratorem parafii pw. św. Michała w Wytomyślu, a następnie proboszczem. Jeszcze w tym samym roku został powołany na dekanalnego referenta liturgicznego. Trzy lata później powierzono mu obowiązki referenta dobroczynnego.


Ksiądz Ekspedyt angażował się w rozwijanie różnych, nowoczesnych form pracy kapłańskiej, co cieszyło się uznaniem władzy duchownej. Przyczyniło się też do kolejnej translokacji do parafii pw. NMP Wniebowziętej, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku (1.07.1994). Jeszcze w tym samym roku został mianowany wicedziekanem dekanatu lwóweckiego.


W maju 1996 roku ks. Ekspedyt Błaszczyk przeżywał srebrny jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji abp Juliusz Paetz skierował serdeczne życzenia i podziękowanie za ofiarną pracę w archidiecezji poznańskiej, a rok później mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wielkopolskiej.


Wraz z parafianami prowadził prace remontowe wokół kościoła i jego zabudowań, a także angażował się w katechizację dzieci i młodzieży. Wyrazem uznania było powołanie go na dziekana dekanatu lwóweckiego (2005-2015).


W ostatnich latach zdiagnozowano u niego poważną chorobę, co łączyło się z koniecznością specjalistycznego leczenia i spowodowało osłabienie fizyczne. Kierując się dobrem parafii i stanem zdrowia, po prosił abp. Stanisława Gądeckiego o przeniesienie go w stan spoczynku z możliwością zamieszkania we własnym mieszkaniu w Skórzewie. Dziękując za ofiarną służbę duszpasterską, abp Gądecki napisał: „Przed 17 laty miał Ksiądz Kanonik łaskę przeżyć beatyfikację stu ośmiu męczenników czasu II wojny światowej, wśród których jest jeden z poprzedników Księdza Kanonika, proboszcz i dziekan lwówecki, bł. Włodzimierz Laskowski. Zewnętrznym świadectwem pasterzowania Księdza Kanonika w Lwówku są prace wykonane przy zabytkowych świątyniach, którymi chlubi się parafia. Dziękując za dotychczasową pracę w archidiecezji, proszę, aby Ksiądz Kanonik nadal, na miarę swych sił i zdrowia, wspierał młodszych współbraci w kapłańskiej służbie Bożemu ludowi” (15.06.2016).


Ksiądz kanonik Ekspedyt Błaszczyk zmarł 20 czerwca 2018 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Lwówku i Radlinie. Uroczystościom w rodzinnej parafii zmarłego przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, homilię wygłosił ks. prałat Henryk Szymczak. Kapłana pochowano na miejscowym cmentarzu.


ks.kan. dr hab. Leszek Wilczyński